Zákazníci

Tipy | Místa | Triky
Návody jak mají zákazníci postupovat při okradení a jak se okradení vyhnout. Taktéž zde naleznete oblíbené triky taxikářů.Zákazníci-Tipy

Pokud jste se stali obětí nepoctivého taxikáře, měli byste se proti předražení na místě ohradit. Pokud se vám nedostane uspokojivého vyřešení situace, můžete (dle nebezpečnosti situace a okolností) řidiči sdělit, že předraženou cenu odmítáte zaplatit a že zavoláte policii. To však není vždy vhodné, neboť nemůžete vědět, jak se řidič v tu chvíli zachová. Pokud jste předraženou cenu jízdy již zaplatili, můžete podat podnět ke kontrole ČOI (České obchodní inspekci) nebo podat stížnost na konkrétního provozovatele taxi příslušnému živnostenskému úřadu nebo magistrátu. K tomu ale budete potřebovat SPZ taxíku a účtenku z taxametru, popř. další důkazy (svědek, nahrávka, foto, video…).
Bohužel, tyto stížnosti vám nepomohou vymoci zpět peníze, o které vás řidič okradl. Toho byste se museli domáhat soudní cestou v občanskoprávním sporu, kdy by nelehké a často nákladné břímě dokazování vaší újmy leželo na vás. Otázkou je, zda by se vám něco takového vůbec vyplatilo…

DOBRÁ RADA ZDARMA !!!

Pokud nechtějí být zákazníci okradeni, měli by se držet následujících rad a doporučení :

 1. Nejnebezpečnější je vzít si taxíka před nějakým klubem nebo diskotékou. Tady jsou zákazníci, většinou turisté doslova oškubáváni. Částka může být často 1 km za 1.000,- Kč. Tady je to tak 95%. ZákazníciJe to ale chyba hlavně Městské policie a ZO-Magistrátu hl.m.Prahy, když tam tito řidiči stávají léta na stejném místě. Je to jejich neschopnost, když se o těchto vyhlášených místech ví a problém přetrvává 30 let. Oni jakoby bojují, a dodejme že né moc úspěšně, proti taxikářům, ale na těchto místech se krade stále už 30 let! a různé změny a úpravy zákona a různá nařízení a omezení odnášejí obyčejní řidiči, ale s grázlíky si stále nedokážou poradit, na ně to neplatí! ( Buď jsou tak hloupí a neschopní nebo to mají od někoho dobře zaplacené. Jiná možnost není. ) Ani my co jezdíme poctivě, z toho radost nemáme, neboť tito řidiči kazí jméno a pověst nám všem a všichni taxikáři se pak hází do jednoho pytle.
 2. ZákazníciDále je na řadě taxík z ulice – tady je to tak cca 20%, že vás řidič okrade. Navíc nemáte žádnou slevu a řidič je nedohledatelný, pokud si např. ve voze něco zapomenete.
 3. Nejbezpečnější je zavolat na nějaký dispečink taxi. Pokud jsou zákazníci okradeni, řidič jde dohledat a za okradení jsou vysoké pokuty, vyhazov, hlášení na ZO- Magistrátu hl.m. Prahy, kde jsou další pokuty v částkách statisíců, zabavení auta, zákaz činnosti apod. Pamatujte si: ŘIDIČ MUSÍ BÝT ZJISTITELNÝ !!! Na většině dispečinků se zákazníkům nadbíhá, snaží se získat si zákazníka, aby zavolal i příště, popřípadě aby vás doporučil přátelům. Tady je riziko minimální, pokud se vám ale přesto problém s předražením stane, ve většině firem zařídí, aby vám byly peníze vráceny a řidič u firmy samozřejmě končí.

Zákazníci-místečka kde bych si taxíka v Praze nevzal

!!! = nejrizikovější místa, největší gauneři

 • Štafly – před jakoukoliv diskotékou, klubem a pod.!!!
 • Štafl – Karlovy lázně !!! mapa
 • Štafly – Václavské náměstí a přilehlé ulice !!! mapa
 • Štafly – Staroměstské náměstí !!! mapa
 • Štafly – v ulici Pařížská !!! mapa
 • Štafly – Malé náměstí !!! (na Malém náměstí se už nesmí stát, proto stojí na rohu s ulicí Linhartská) mapa
 • Štafly – Hlavní nádraží v podjezdu „Myší díra“ !!! mapa
 • Štafl – Malostranské náměstí mapa
 • Štafl – Francouzská 4 !!! – štafl naproti klubu RETRO mapa
 • Štafl – Bubenské nábřeží 13 !!! – night club Sex Park mapa
 • Štafly – v ulici Melantrichova !!! mapa
 • Štafl – v ulici Rytířská !!! mapa
 • Štafly – v ulici Dlouhá před Harley´s bar mapa
 • Štafly v ulici Dlouhá před klubem Roxy mapa
 • Štafly – v ulici V Kolkovně !!! mapa
 • Štafly – v ulici Kozí !!! mapa
 • Štafly – v ulici Štupartská mapa
 • Štafly – v ulici Malá Štupartská mapa
 • Štafly – v ulici Kaprova !!! mapa
 • Štafl – křižovatka Jilská X Skořepka !!! mapa
 • Štafl – křižovatka Liliová X Karlova !!! mapa

Taxikáři-Triky

1. Téměř neprůstřelný trik jednoho taxikáře o kterém mi zákazníci občas vyprávějí

(tipuji, že je to podle popisu jen jeden člověk, ale nechci být obviněn z rasizmu, takže bez detailů) :

Trik spočívá v tom, že když platíte např. 320,- Kč, předáte řidiči dvoutisícovku. Ten ji bleskurychle prohodí s dvoustovkou a řekne : „Panýýý, ještě 120 !“ Vy odpovíte, že jste dala 2.000,- Kč, ale on se vás snaží zblbnout a stále opakuje, že teď těch 200,- Kč drží pořád v ruce tak jak jste mu to dala do ruky tak tu bankovku drží a nehnul se ani o centimetr a doma má 4 děti …a … a mele a mele a neustoupí a neustoupí … dokud mu ještě nepřidáte těch 120,- Kč a nevystoupíte z vozu totálně zblblá. Někdy se dokonce cestou
připravuje a tipuje oběť tak, že se rovnou optá, že má moc malých bankovek a jestli nemáte větší bankovku.

Při placení neplaťte dřív, než dostanete stvrzenku. Když řidič nevydá stvrzenku, máte právo
nezaplatit ! ( Že někdy dojde papír v tiskárně se zcela vyjímečně opravdu může stát. Pokud
se k vám řidič choval slušně a jeli jste za férovou cenu, buďte i vy fér a částku mu zaplaťte ).

Nejdříve stvrzenku, pak peníze! Držte peníze v ruce, ať řidič ví, čím budete platit, koukejte mu na ruce a nechte si vrátit z ručky do ručky. Je to jediná obrana před tímto trikem. Pokud se pokusí taxikář o tento trik, volejte policii.

2. Jiný trik používali taxikáři na štaflu na vlakovém nádraží Holešovice

Když přišel zákazník na štafl, měl taxikář na předních dveřích: cena za 1 km/10 Kč. Když zákazníci dávali taxikáři zavazadla do kufru, jeho kolega vyměnil magnetickou cenovku na dveřích za cenovku 1 km/100 Kč. Zákazníci pak neměli šanci, taxikář to měl napsané na dveřích. Veselé že? Štafl už je zrušen.

3. Turbo

Málo známé téma. Po stisknutí nějakého tlačítka, které může být kdekoliv ve voze např v řadící páce, pod volantem, malé tlačítko na podlaze, fungující jako čtvrtý pedál… (možností je spousta – záleží na šikovnosti montéra a přání taxikáře), se v taxametru počítají násobky. Když je nastaveno 900 Kč/km, je to fofr, ale chytří taxikáři přidávají jen cca 20-50 Kč za jízdu. To se dá poznat jen těžko, 1 minuta čekání na semaforu totiž stojí 6 Kč. Zákazníci tak nic nepoznají.

4. Virtuální taxametr

Trik spočívá v tom, že si taxikář zapne taxametr, ale jen pro jistotu, kdyby náhodou přišla kontrola. Taxametr je na méně viditelném místě, popř. mírně zakrytý. Naopak na viditelném místě, nejlépe v držáku na předním skle (může ale být i položen před taxametrem), má mobilní telefon na kterém má spuštěnou aplikaci „Virtuální taxametr“. Tam samozřejmě nemá nastavených max. 28 kč/km, ale třeba 90 Kč/km. Je to jen mobil, nepodléhá žádnému nařízení ani zákonům. Na mobilu, který očividně bije do očí, pěkně naskakuje cena a zákazníci na konci jízdy při placení vidí cenu na mobilu s „Virtuálním taxametrem“, ne na taxametru !, protože taxametr není vidět.

5. Stvrzenky

Pro toho kdo neví, stvrzenky jsou platné a tedy legální, pouze vytisknuté z taxametru. Ostatní pokusy, jako vypisování nějakých příjmových/výdajových aj. dokladů a tiskopisů jsou nelegální! Taxikáři se tak snaží znemožnit zpětnou kontrolu a dohledání řidiče při případné kontrole, pokud by si zákazník stěžoval. Jakákoliv jiný doklad než z tiskárny taxametru je neplatný. Někteří taxikáři jezdí na fakturu pro stálé zákazníky nebo je dosti častý jev, že na dispečincích taxi se jezdí na fakturu, vždy ale musí být k faktuře doloženy stvrzenky z taxametru.